Напруга

   Електрична напруга - це різниця потенціалів між точками схеми. Сама напруга це сила, котра викликає струм в схемі. Є два види напруги - постійна та змінна. Зазви- чай батарейки використовують як джерело живлення.
   Одиницею вимірювання напруги є вольт (В). Якщо до схеми приєднюють джере- ло живлення або до іншого навантаження, тоді струм тече від негативного до пози- тивного полюсу.
   Усі схеми постійного струму мають визначену полярність. З постійна полярності слідує, що один з контактів схеми завжди буде позитивним, а другий - завжди не- гативним. У джерел змінного струму напруга постійно змінюється. В проміжку одно- го півперіода один із полюсів позитивний, а другий негативний. В проміжку наступ- ного півперіоду раніше позитивний полюс стає негативним, а раніше негативний стає позитивним. Іншими словами, полярність джерела змінного струму постійно змі- нюється. Частота змін, поярності в схемах змінного струму вимірюється в герцах, 1 Гц відповідає одному повному коливанні за 1 секунду.
   В наших домівках у електромережах діє напруга змінного струму частотою 50 Гц, тобто його полярність змінюється 50 раз за секунду. Величина, характеризуюча ці зміни, називається частотою.
   Вимірювання напруги відбувається приєднанням щупів мультиметра до негатив- ного і позитивного полюса джерела напруги.

       Струм

   Ампер - це одиниця вимірювання струму. Якщо до схеми підєднати джерело на- пруги, то електрони в ній розпочнуть рух. Щоб струм міг протікати, електричне ко- ло між позитивними і негативними полюсами джерела живлення повинно бути зам- кненим, тобто повинна існувати свого роду "дорога" між полюсами джерела напру- ги. Коли коло незамкнене, струм не тече.
Величина струму залежить від кількості електронів що проходять через певну то- чку схеми за певний час. Струму в один ампер відповідає близько 6 трильйонів електронів за секунду. На практиці кількість електронів не вимірюється, а їх рух виражається в амперах (А). Електрони завжди течуть від негативного до позитив- ного полюса.
   Вимірювання струму відбувається приєднанням щупів амперметра безпосердньо в коло, по котрому тече струм.

       Провідники

   Провідником називається матеріал, по котрому може текти електричний струм. Найкращий приклад провідника - звичайний мідний електричний провідник, по котрому свобідно без перешкод можуть рухатися електрони. Електропровідність матеріалів залежить від частоти струму. Матеріал, котрий добре проводить постій- ний або змінний струм низької частоти, отримує підвищений опір при зростанні ча- стоти. Зазвичай використовують мідні провідники.
   Ідеальних провідників не існує. Будь-який матеріал, який проводить електрич- ний струм, завжди має певний, хоч і дуже малий, опір. Якщо розглянути мідний дріт, то його опір підвищується по мірі видовження його довжини. Наприклад, ма- ленька батарейка дає достатній струм, щоб горіла мініатюрна лампочка. Але якщо батарейку підєднати до лампочки з допомогою мідного провідника довжиною де- кількох тисяч метрів, то його опір може виявитися таким великим, що не пропустить достатній струм для горіння лампочки.

       Опір

   Опір - це величина, що характеризує протидію матеріала, електричному струму. Опір вимірюється в омах (Ом). В елетронних схемах використовуються калібровані опори для обмеження струму. Такі компоненти називаються резисторами.

       Потужність

   Потужність це робота, яка виконана за одиницю часу. Одиниц. потужності нази- вають ватт (Вт). P=EL, де P - потужність в ватах, E - напруга у вольтах, і I - струм в амперах. Наприклад якщо напруга 9 В прикладена до будь-якого компонента або до усієї схеми і викликає в них струм 0,5 А, то повна потужність буде дорівнювати 9 х 0,5 = 4,5 Вт.
   В будь-якому активному опорі, в тому числі і у зєднювальних провідників і у ре- зисторів, електрична енергія (потужність) виділяється у вигляді тепла, котра під- вищує температуру резистивного приладу, а потім з допомоги теплопередачі або випромінювання переходить у повітря або нагріває навколишні прилади. Оскільки дуже висока температура може призвести до поломки деталей, тому на резисторах крім номіналу вказують ще потужність 0,25, 0,5, 1 і 2 Вт, і вище.
   Потужність у ватах також можна виразити як квадрат струму, помножений на опір, P = I2R, де R - опір в омах. Таким чином, резистор опором 10 Ом, через котрий повинен проходити струм 2 А, повинен мати потужність не меншу 22 х 10 Вт, або 40 Вт. Щоб через резистор пройшов такий струм, до нього потрібно прикласти напругу 20 В, так як E = IR.
   Потужність також можна вирахувати по формулам P = V2/R і P = VA, де V - напру- га у вольтах, а A - струм в амперах.

       Ємність

   Щоб зрозуміти фізичний зміст терміну електрична ємність, уявимо собі дві металеві пластини, котрі близько розміщені одна до одної, і не притуляються. Якщо до цих пластин підєднати джерело живлення, позитивним полюсом до одної, а негативним до другої, то електрони з батареї потечуть в пластину, зєднану з негативним полю- сом. Разом з тим відбудеться відтік надмірних електронів з пластини, зєднаною з позитивним полюсом батареї. Якщо тепер відключити джерело живлення, то на одній пластині виявиться надлишок, а на другій недостатність електронів, а між ними збережеться різниця потенціалів. Такі пластини (обкладки) утворюють елек- тричний конденсатор.
   Електрична ємність - це величина, що характеризує здатність утримувати елек- тричний заряд. Повний заряд це загальна кількість електронів, яка може бути на- збирана в конденсаторі, пропорційно початковомій напрузі і площам обкладок і за- лежить від відстані між ними і изоляційного матеріалу (діелектрика), котрий зна- ходиться між обкладками.
   Одиниця вимірювання ємності - фарада (Ф). Фарада - це дуже велика ємність, котра недосягається в електронних схемах, тому ми зазвичай маємо діло з мікро- фарадами (мкФ), пікофарадами (пФ) і нанофарадами (нФ).
   Конденсатор характеризують ємністю та іншими параметрам.

       Індуктивність

   Протікання струму через провідник викликає появу магнітного поля, і у цьому по- лі, що оточує провідник, накопичується енергія. Головна властивість індуктивності, це те що вона протистоїть зміні протікаючого струму. Якщо в котушці індуктивності встановленний певний струм, то її індуктивність буде протидіяти як зменшенню, так і збільшенню величини струму. На відмінно від конденсатора, котрий пропускає змі- нний і не пропускає постійний струм, котушка індуктивності свобідно пропускає по- стійний струм і створює опір змінному струмі, тому що він зміннюється швидше, чим може змінюватися магнітне поле в котушці.
   Одиниця вимірювання індуктивності - генрі (Гн).
   В залежності від потрібної індуктивності і частоти, на котрій повинна працювати котушка, вона може мати різні конструкції та виконання. Для високих частот це може бути проста котушка з декількох витків дроту або котушка, намотана на фе- ритовому сердечнику. Для звукових частот і частот освітлювальних приладів ко- тушка індуктивності зазвичай виглядає як НЧ або силовий трансформатор - вона містить багато витків дроту, намотаних на сердечник зі стальних пластин.


    Автор: VitalikV

ДОМАШНЯ СТОРІНКА
ПРОЕКТИ
СХЕМИ
РІЗНЕ
ДОВІДНИК
    Основи електроніки
ПРО ПРОЕКТ



Free Web Hosting